Ilie Balaci s-a născut pe 8 septembrie 1956, și nu pe 13, cum precizează majoritatea site-urilor de specialitate. Părinții lui au ajuns cu întârziere să-l înregistreze în evidența de la Primărie.

Cariera la vârf a lui Balaci s-a întins pe parcursul a 13 ani, în care a țesut momente remarcabile în tricoul Craiovei sau al echipei naționale. Iată cele mai importante momente din cariera lui Ilie Balaci, prezentate de Gazeta Sporturilor în 2016, când "Minunea Blondă" a împlinit 60 de ani.

1. Debut la națională
23.03.1974: FRANȚA - ROMÂNIA 1-0 (AMICAL)
Ilie avea 17 ani, 6 luni și 10 zile când a îmbrăcat pentru prima dată tricoul reprezentativei celei mari. Ocupă și acum locul 3 în topul all-time al celor mai tineri debutanți din istoria naționalei, fiind devansat doar de Cristi Manea (16 ani și 10 luni) și Grațian Sepi (17 ani, 3 luni, 15 zile). Pe banca României era Valentin Stănescu, iar Balaci a fost titular, fiind schimbat de Hajnal în minutul 75.

2. Primul gol la națională
06.10.1976: CEHOSLOVACIA - ROMÂNIA 3-2 (AMICAL)
În minutul 7, a deschis scorul la Praga contra campioanei continentale en-titre. Iată cum suna descrierea golului lui Ilie în cronica semnată de Ioan Chirilă în ziarul Sportul apărut după meci: "Cheran îl lansează pe Troi, cursă inteligentă, centrare la firul ierbii și Balaci, venit lansat, înscrie spectaculos".

3. Prima banderolă la națională
12.05.1982: ARGENTINA - ROMÂNIA 1-0 (AMICAL)
Împotriva lui Ardiles, Maradona și Kempes, aflați la ultimul meci înaintea Mondialului spaniol, Balaci a primit din partea lui Mircea Lucescu banderola de căpitan la partida disputată la Rosario. În prima repriză, la 0-0, mijlocașul Craiovei, care nu împlinise încă 26 de ani, a fost la un pas de un gol spectaculos în poarta lui Fillol.

4. Răpunerea "squadrei azzurra"
16.04.1983: ROMÂNIA - ITALIA 1-0 (PREL. CE '84)
Ilie a făcut un meci magistral împotriva campioanei mondiale en-titre. A mișcat mingea pentru trasorul lui Boloni care avea să-l bată pe Zoff și s-a distrat cu temutul Gentile, omul care îi anihilase pe Maradona și pe Zico. "L-am plimbat pe tot terenul și ăsta a fost unul dintre secretele succesului cu Italia", remarca Balaci peste ani.

5. Ultimul meci la națională
10.09.1986: ROMÂNIA - AUSTRIA 4-0 (PREL. CE '88)
A bifat ultimele 18 minute ale partidei, înlocuindu-l pe Mateuț. I-a fost suficient să inventeze două faze spectaculoase, ratate însă de Boloni și Cămătaru. Balaci ajunsese între timp la Dinamo, unde-l adusese Mircea Lucescu, cel care se afla și pe banca "tricolorilor".

6. Prima prezență în Divizia A
12.08.1973: JIUL - U CRAIOVA 1-1
Constantin Cernăianu i-a oferit șansa debutului în prima ligă în calitate de titular. A evoluat la Petroșani până în minutul 73, când a fost înlocuit de Berneanu.

7. De două ori fotbalistul anului
1981, 1982
Primul trofeu din tradiționala anchetă a Gazetei și l-a adjudecat la pas în '81, devansându-i în opțiunile antrenorilor, arbitrilor și cronicarilor pe Ștefănescu și Sameș. A repetat isprava în '82, când a câștigat din nou în unanimitate în fața lui Ștefănescu și Cămătaru.

8. Golurile europene legendare
24.10.1979: U CRAIOVA - LEEDS 2-0 (TUR 2, CUPA UEFA)
"cap" imparabil în minutul 12, când oltenii executau deja al 8-lea corner!
15.09.1982
20.04.1983: U CRAIOVA - FIORENTINA 3-1 (TUR 1, CUPA UEFA)
lovitură liberă, de la circa 30 de metri, în minutul 87
U CRAIOVA - BENFICA 1-1 (SEMIFINALE, CUPA UEFA)
lovitură liberă directă, la vinclu, în minutul 16

9. "Ucis" de Arezanov
21.02.1984: FC BAIA MARE - U CRAIOVA 1-0
Cariera lui Balaci a luat o turnură dramatică la 27 de ani. Într-un meci de campionat la Baia Mare, Arezanov a avut o intrare criminală la Ilie, căruia i-a produs o ruptură de ligamente. Accidentarea l-a scos din lotul României pentru Euro '84 și nu s-a mai putut recupera niciodată pe deplin.

10. Ultimul meci în "A"
13.12.1987: DINAMO - OȚELUL 3-1
A părăsit scena primei divizii cu 31 de minute jucate în repriza secundă a partidei cu Galațiul, pe "Ștefan cel Mare". Lucescu l-a introdus în locul lui Costel Orac.