David Popovici s-a calificat în finala de 100 metri liber de la JO Tokyo 2020

Înotătorul David Popovici s-a calificat miercuri în finala probei de 100 metri liber de la Jocurile Olimpice de la Tokyo. David a obținut calificarea cu al cincilea timp.

David Popovici (va împlini 17 ani pe 15 septembrie) a făcut parte din prima semifinală și a încheiat cursa cu timpul de 47.72 secunde. Sportivul nostru a luat startul de pe culoarul șase.

Popovici se afla doar pe locul 7 după prima lungime de bazin, dar a recuperat formidabil şi a încheiat al patrulea în prima semifinală la 100 m liber. El a fost devansat de americanul Caeleb Dressel (47.23), de italianul Alessandro Miressi (47.52) şi de sud-coreeanul Sunwoo Hwang (47.56).

David Popovici este recordman mondial de juniori

La începutul lunii, Popovici stabilea un nou record mondial de juniori la Roma, 47 sec 30/100, cucerind şi medalia de aur la Europenele de juniori.

Finala olimpică la 100 m liber va avea loc joi, la 05:37 (ora României), anunţă Agerpres. David Popovici va lua startul şi în seriile probei de 50 m liber